» Warsztaty dla dzieci

Warsztaty przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. W ramach warsztatu omawiane są różnice międzykulturowe. Istotnym elementem warsztatu jest wskazanie na różnice i podobieństwa wewnątrz kultury europejskiej a także podkreślenie roli komunikacji i kompetencji międzykulturowych. Kolejnym elementem warsztatu jest próba zdefiniowania kultury europejskiej i jej cech charakterystycznych.  W ramach zajęć dzieciaki uczą się rozpoznawać symbole danych kultur: flagę, hymn, znane postaci, tradycyjne potrawy i stroje, walutę etc. Następnie próbują opisać UE oraz stworzyć katalog cech wyróżniających UE i zaprojektować strój narodowy UE, przedstawić najważniejsze zabytki UE etc.

Fot. Kinga Anna Gajda

Galeria zdjęć

W dniach 19 i 20 sierpnia 2014 r. w ramach wakacji z CM w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana odbyły się warsztaty dla dzieci z cyklu kompetencji międzykulturowych.

Galeria zdjęć

» "Projekt Pamięć"

W dniu 25.03.2014 r. klasa pierwsza wzięła udział w warsztatach pt."Projekt Pamięć", którego autorką jest amerykańska artystka Roz Jacobs. Projekt jest prowadzony w Polsce przez Żydowskie Muzeum Galicja, a warsztaty z uczniami przeprowadziły doktorantki Monika Eriksen i Katarzyna Suszkiewicz.

Projekt jest próbą zmierzenia się z tematyką Holokaustu i II wojny światowej poprzez działania artystyczne. Uczniowie najpierw zapoznali się z historią rodzinną Roz Jacobs, a zwłaszcza z losami jej matki i wuja Kalmana, który jako dziecko zaginął podczas wojny. To właśnie historia Kalmana i próba jego odnalezienia stała się inspiracją dla powstania tego projektu. Następnie mając do dyspozycji fotografie różnych osób z czasu Holokaustu uczniowie starają się je zinterpretować koncentrując się na odwzorowaniu światła i cienia, gdyż fotografia jest odwrócona. Ostatnim elementem warsztatu jest zapoznanie się z biografiami osób przedstawionych na fotografiach i przedstawienie całej grupie swojej postaci.

Fot. Kinga Anna Gajda, Katarzyna Suszkiewicz.

Galeria zdjęć

Oficjalna strona projektu